Kırmızı Örümcek


Kırmızı Örümcekler (Akarlar)

  • Akdiken akarı (Tetranychus viennensis)
  • İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae)
  • Avrupa kırmızı örümceği (Panonychus ulmi)
  • Kahverengi örümcek (Bryobia rubrioculus)
  • Yassıakar (Cenopalpus pulcher)

Akarlar, çıplak gözle zor görülecek kadar küçük zararlılardır. Vücutlarında değişik şekil ve büyüklükte kıllar, dikenler ve tüyler bulunur.
Minik kırmızı renkli akarlar bitki üzerinden beslenirler ve dünya üzerinde bir çok bitki üzerinde korkulan zararlılardan biridir.
Kuru, ılık iklim koşullarında kırmızı örümcek popülasyonu çok hızlı artabilir.

Kırmızı örümcekler ağaçların yapraklarında, bitki özsuyunu emerek ve zehirli madde salgılayarak zarar yaparlar. Şiddetli zarar gören yapraklar kurşun veya gümüş rengini alırlar. Avrupa kırmızı örümceği ve Kahverengi örümcek, çiçeklerin çanak yaprak ve çiçek buketindeki taze yaprakları emerek sararmasına sebep olur.
Böyle ağaçlar, yanmış gibi bir görünüm alırlar.
Yassı akarlar ise tomurcuklara saldırarak zayıflatır ve meyve tutmayı önler.

Kiraz, elma, armut, ayva, şeftali, vişne, erik, kayısı, badem ve diğer meyve ağaçlarında zarar yaparlar.

Dişiler 0,14 mm boyundaki yuvarlak yumurtaları yaprakların altına bırakır.
Yumurtadan renksiz 6 bacaklı larva çıkar ve hemen beslenmeye başlar. Akabinde, larva protonimfe, deutonimfe ve ergin aşamaya doğru gelişir.
Nimfler açıktan koyuya doğru artan yeşil renktedir ve 2 adet açıkça görülen vücut noktaları bulunur. Erginlerin renkleri görüldükleri bitkiye bağlı olarak sarı-kahverenginden kırmızı-kahverengiye değişir.
Hem erkek hem dişiler 2 büyük vücut noktalarına sahiptir. Gelişim aşamaları akarların yaprak üzerinde sabit kaldığı dinlenme aşamaları ile birbirinden ayrılır. Akar ergin hale geldiği zaman, dişilerin yumurta bırakmaya başlaması 0,5-3 gün daha sürer.
Tüm gelişim süreci 30°C’da 7 gün, 20°C’da 17 gün, 15°C 36 gün sürer.
Dişilerinin yumurtlama süreci 10 günden (35°C’da) 40 güne (15°C) kadar sürer. 20°C’da toplamda 40 civarında yumurta bırakır, fakat optimum koşullarda bu sayı 100’e kadar çıkabilir.
Özellikle kuru ve ılık hava koşullarında kırmızı örümcekler çok hızlı çoğalabilir. Sonbaharda, sıcaklığın ve photoperyodun düşmesi ile, döllenmiş dişiler diapoza girer. Bu tür dişilerin rengi turuncu-kırmızıya döner. Koşullar uygun olduğu gelecek sezonun başlarında ortaya çıkmak için, sera içerisindeki tüm açıklıklarda saklanırlar.

Mücadele

Kırmızı örümceklere karşı tek başına kış mücadelesi önerilmemektedir. Ancak diğer zararlılara karşı yapılan kış mücadelesi, kışı yumurta halinde geçiren Avrupa kırmızı örümceği ve Kahverengi örümceğe de etkili olmaktadır. Akarlarda ilaçlama zamanını doğru bir şekilde belirleyebilmek için, bahçedeki kırmızı örümcek yoğunluğu ve doğal düşman popülasyonunun saptanması gerekir.

Bu amaçla, bahçeyi temsil edecek şekilde seçilen 10 ağaçtan koparılan 100 yaprakta periyodik olarak sayım yapılmalıdır. Yapılan sayımlarda, yaprak başına 8–10 adetin üzerinde kırmızı örümcek bulunması ve doğal düşmanların etkinliğinin çok düşük olması durumunda ilaçlama yapılabilir.

https://www.instagram.com/p/BjJuspfnyUN/

AntalyaHal.com24/05/2018

Add Comment