Altın Çilek (Physalis peruviana)

Altın Çilek (Physalis peruviana)

Altın Çilek (Physalis peruviana), İngilizce “golden berry” sözünden çevrilmiş bir güvey feneri türünün ticari adıdır. İnka Eriği olarak da adlandırılır. Physalis sözcüğü, Yunanca phusallis (sidik torbası) kelimesinden gelir. Anayurdu Orta Amerika – Güney Amerika’dır. Venezuela, Peru, Bolivya, Kolombiya ve Ekvador’da doğal olarak yetişmektedir. Türkiye de Çorum ili Kargı ilçesinde , Uluborlu‘da, Kastamonu İli Hanönü ilçesinde doğal olarak yetişmektedir. Ortalama 30–40 cm yüksekliğe erişen bitkinin meyveleri misket büyüklüğünde ve turuncumsudur ve meyve dokusu domatesi andırır.

Bitki ılıman yerlerde çok yıllık ufak çalı formundadır. Kışın don olan yörelerde ise tek yıllık olarak yetiştirilir. Çabuk çimlenip büyüyen ve meyve yapan bir bitki olduğundan, ilkbahar başı çimlendirilen tohumlarından aynı yıl yazın meyve vermeye başlar. Don oluncaya kadar meyve vermeye devam eder.
İdrar söktürücü olarak ve astım tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca zayıflatıcı (tokluk hissi vermesi) etkisi olduğuna inanılmaktadır.

 

AntalyaHal.com22/03/2018

Add Comment