Kamkat (Kumkuat) Yetiştiriciliği

Kamkat (Kumkuat) Yetiştiriciliği
Nedir : Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi Turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Biçimi tıpkı limona, rengiyse tıpkı portakala benzer. Kokusu bergamotu andırır. Bilim dünyasında “fortunella” olarak adlandırılıyor.
Nasıl Tüketilir : 
Kamkat, çiğ olarak tüketilebilindiği gibi, reçel, marmelat, meyve suyu, şekerleme, kek, pasta yapımında da kullanılır. Çin lokantalarında yemeğin sonunda yenen bir tatlı çeşitidir. Kamkat ülkemizde ve dünyada kabuğu ile birlikte yenen tek narenciyedir.
Besin İçeriği : 
Kamkat C vitamini yönünden zengin bir bitkidir. 100 gramında 43.9 miligram C vitamini vardır. Kas ve doku oluşumu için gerekli olan bu vitamin diğer mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına da yardımcı olur. Yine 100 gramı yendiğinde 71 kilokalori enerji ve 1,88 gram protein verir.

Nasıl Yetiştirilir : 

– İklim ve toprak:
Kamkat bir turunçgil meyvesidir. İklim ve toprak istekleri diğer turunçgillerle benzerlik gösterir. Eksi 5 dereceye kadar dayanabilmektedir. Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgesinde açık alanlarda rahat bir şekilde yetişir. Diğer bölgelerde ise evlerde saksılarda yetiştirildiği görülmektedir. Kamkat yetiştiriciliği için tınlı ve derin topraklar idealdir. Toprak konusunda çok aşırı seçici değildir. Taban suyunun olmaması gerekir.
– Fidan Yetiştiriciliği:
Kamkat anaçlar üzerine aşılanarak çoğaltılmaktadır. Kasım ayı sonunda ve Aralık ayı başında anaç üretimi için tohumdan ekim yapılır. 45 – 60 günde tohumlar çimlenip 10-15cm yüksekliğine geliyor. 5-6 yaprakları oluşunca torbaya aktarılıyor. Torbada göz aşısı yapılır. Yaklaşık 15 gün sonra aşı gözü çözülerek büyümeye bırakılır. Tek gövde halinde büyütülüyor. 50 cm geldikten sonra üst kısmından budanır ve fidan haline getirilmiş oluyor. Tohum ekiminden kamkat fidanı oluşuncaya kadar geçen süre yaklaşık olarak 20 aydır.
Dikim:
Öncelikle arazi derin sürülür. Taban suyu seviyesinin olmaması gerekiyor. Daha sonra 40-50 cm derinliğinde çukurlar açılıyor. Hazır fidanlar bu çukurluklara dikilir. Can suyu verilir.
Bakım:
Gübrelemeye karar vermeden önce toprak analizi yapılmalıdır. Analiz sonuçlarına göre gübreleme yapılır. Genellikle potasyum sülfat kasım ayında, trigliserid fosfat kasım ayında, azotlu gübre Ocak-Şubat ve Nisan-Mayıs aylarında ikiye bölünerek verilir. 3 yaşında bir kamkat ağacına 250-300 gram potasyum sülfat, 250-300 gram fosfatlı gübre ve 500-600 gram azotlu gübre verilir.

Hastalık ve zararlıları:
Kamkat yılın 12 ayı yeşil kalan bir ağaçtır. Bazı önemli hastalık ve zararlıları vardır. En önemli hastalıklar virüs hastalıklardır. Bunun için mutlak surette dikilen fidanın virüs hastalıkları yönünden temiz olması gerekir. Unlu bit ve Akdeniz meyve sineği görülebilir. Bu iki zararlıya karşı rutin ilaçlamalar yapılabilir. Bazı mantar hastalıkları önlemek için yılın belli dönemlerinde bakırlı ilaçlar verilir.
Hasat:
Ekim sonundan başlar Mart sonuna kadar meyve verir. Uzun bir hasat periyotu vardır. Ağaç üzerindeki meyvelerin yüzde 70’i Aralık sonunda hasat ediliyor. Hasat çok hassas yapılmalıdır. Meyve 360 derece döndürülerek veya makasla kesilerek hasat ediliyor.
Kamkat taze meyve olarak tüketildiği gibi reçeli, marmeladı da yapılır. Pasta sanayisinde de kullanılır. Sanayisinin giderek geliştiği görülmektedir.

Kaynak : wikipedia, bitkiler.co
AntalyaHal.com26/01/2018

Add Comment